O mnie
Nazywam się Katarzyna Paterek.
Jestem psycholożką, terapeutką, trenerką, animatorką.
Owocem moich osobistych poszukiwań jest kilka dyplomów, mnóstwo godzin doświadczeń pracy z ludźmi i niezliczona ilość wewnętrznych przemian. Wybrałam kilka słów, które traktuję jak fundamenty Domu, do którego Cię zapraszam. Spotkajmy się.
O mnie
Nazywam się Katarzyna Paterek. Jestem psycholożką, terapeutką, trenerką, animatorką. Owocem moich osobistych poszukiwań jest kilka dyplomów, mnóstwo godzin doświadczeń pracy z ludźmi i niezliczona ilość wewnętrznych przemian. Wybrałam kilka słów, które traktuję jak fundamenty Domu, do którego Cię zapraszam. Spotkajmy się.
Psychologia. Człowiek. Rozwój.
Relacje. Ceremonie. Cięcie Włosów.
Sztuka. Śpiew. Malarstwo.
Spotkajmy się:
podczas sesji terapeutycznej
W moim holistycznym podejściu, czerpię min. z narzędzi Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, inspiruję się ideami psychologii pozytywnej. Cenię podejście terapii schematu, idee porozumienia bez przemocy, psychologii procesu, ekofeminizmu. Korzystam także z narzędzi wspierających proces terapeutyczny. W zależności od potrzeby sięgam po pracę z głosem, śpiew, rysunek, ruch spontaniczny, czy skupienie na głębokim odczuwaniu symptomów z ciała. Ukończyłam Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem absolwentką Psychologii dla Magistrów, z dyplomem o specjalności “Psychologia Kliniczna i Psychoterapia”. Pracuję najczęściej z kobietami, z młodzieżą, także z osobami LGBTQ+.
we wspólnym śpiewie
Od lat prowadzę autorskie warsztaty rozwoju osobistego z wykorzystaniem śpiewu. Mam zaszczyt towarzyszyć ludziom w poznawaniu siebie, odkrywaniu swoich mocnych stron i zasobów. Bardzo cenię te momenty, kiedy uczestnicy warsztatów przestają wstydzić się swojego głosu i śpiewu. Początkowo opada wstyd przed sobą, a często mija też wstyd przed śpiewaniem w grupie, czy samemu, nawet gdy ktoś nas słucha. Od 2018 roku, razem z psychoterapeutką Moniką Szeligą prowadziłyśmy rozwojowe spotkania ze śpiewem Śpiewanie terapeutyczne i jest to soczysty owoc moich wieloletnich doświadczeń. Obecnie wplatam śpiew w wiele spotkań - grupowych oraz indywidualnych - które prowadzę.
podczas Ceremonii Cięcia Włosów
Uważnie Cię wysłucham, bo w tym spotkaniu, każde słowo ma znaczenie. Wiem, że wyraża Twoje oczekiwania a niekiedy i obawy. Zależy mi na stworzeniu przestrzeni pełnej czułej delikatności, która sprzyja rozluźnieniu. Często, decyzja o zmianie fryzury, to wyraz potrzeby oczyszczenia, odświeżenia. Pożegnania tego, co już nie służy i otwarcia się na nowe. Czego chcesz w swoim życiu więcej, a co potrzebujesz pożegnać?
w Twojej intencji, wyrażonej w namalowanym przeze mnie obrazie.
Niech ten obraz Cię wspiera i wzmacnia to, czego potrzebujesz. Sięgaj odważnie po życie, którego pragniesz. Niech ten obraz Cię wspiera i wzmacnia to, czego potrzebujesz. Sięgaj odważnie po życie, którego pragniesz.
Od lat śpiewam z ludźmi i nie wyobrażam sobie życia bez tej formy wyrażania swojej prawdy. Jednocześnie długie lata miałam w głowie przekonanie, że nie każdemu wolno śpiewać [sic!], a także, że aby śpiewać, trzeba to robić doskonale. Wzięłam więc udział w tysiącach godzin warsztatów śpiewu, a wiele z nich zostawiło we mnie traumatyczne doświadczenia, że jeśli nie potrafię wydawać dźwięków “najlepiej”, to powinnam być cicho.
Mimo tego jednak nie poddawałam się i przez lata inicjowałam oraz współtworzyłam grupy, w których każdy, kto tylko chce, może śpiewać – śpiewanie w grupie bowiem ma niezwykłą moc, a także niesie wielkie możliwości uzdrawiania siebie, stawania w swojej mocy, zdrowszego bycia w relacjach ze sobą i z innymi.
Niektóre z moich przestrzeni śpiewu to m.in. Rozśpiewania Warszawskie, Stara Śpiewka, czyli amatorskie grupy kobiet śpiewających wschodnie pieśni tradycyjne. Współtworzyłam także sąsiedzką inicjatywę (Nie)zwyczajny śpiew, w której każda osoba mogła przynieść swoją pieśń i zaproponować innym śpiewanie jej innym. Spróbowałam też swoich sił w rapie i razem ze wspaniałymi kobietami stworzyłyśmy Leśne Pantery, a od dłuższego czasu współtworzę z innymi wspaniałymi kobietami Folklorystyczny musical improwizowany Baby. W tych wszystkich grupach mają miejsce występy publiczne.
Śpiewanie jest dla mnie także bardzo ważnym narzędziem wyrazu swoich przekonań i bardzo dobrze, jeśli niesie ze sobą wartości i zachęca do refleksji, dlatego dołączam do inicjatyw, które poprzez śpiew wspierają działania społeczne, m.in. do Chóru klimatycznego. Dużo też śpiewałam razem z aktywistami i aktywistkami w Puszczy Białowieskiej.
Z warsztatów i doświadczeń zrodziła się inicjatywa , która miała swoje najczulsze źródło w Puszczy Białowieskiej w 2017 roku, a do której zaprosiłam przyjaciółkę psychoterapeutkę Monikę Szeligę, i tak od 2018 roku razem prowadzimy rozwojowe spotkania ze śpiewem pod nazwą Śpiewanie terapeutyczne.
Mam pełne przekonanie, że w śpiewie jest wielka prawda o nas samych, a także że mamy do niego święte prawo, jak do tańczenia, mówienia, chodzenia.
Zapraszam do wspólnego odzyskiwania tego prawa i zachwycania się nim oraz jego możliwościami!